Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Hesabım

(0)

YDS Nedir?

YDS Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2013 yılından beri uygulanan, merkezi yabancı dil sınavıdır.

e-YDS ise aynı sınav formatının Ankara, İstanbul ve İzmir'deki ÖSYM Sınav Merkezlerinde uygulanan biçimidir.

 

YDS Yılda Kaç Kez Düzenlenir?

YDS, İlkbahar ve Sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki kez yapılır. Ancak, sınavın yılda kaç kez yapılacağı ÖSYM'ye bağlı olup bu konuda herhangi bir kural yoktur. Örneğin, 2018 ve 2019 yıllarında İngilizce dilinde 3 sınav yapılmıştır.

e-YDS ise sınavın uygulandığı her dil için farklılık göstermekle birlikte, İngilizce için her ay, yani yılda 12 kez uygulanmaktadır.

 

YDS Hangi Dillerde Yapılıyor?

YDS, Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Ukraynaca dillerinde yapılır.

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça dilleri için hem yazılı sınav (YDS) hem de ÖSYM sınav merkezinde girilen e-YDS seçenekleri vardır. Sınav çoktan seçmeli test biçimindedir; 80 sorudan oluşan testin süresi 180 dakikadır.

Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca, Bulgarca dillerinde yalnızca e-YDS uygulanır; sınav çoktan seçmeli test biçiminde olup, süresi 180 dakikadır.

Arnavutça, Boşnakça, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Gürcüce, Hollandaca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca dillerinde sınav, YDS ile aynı tarihte, yabancı dilden Türkçeye ve Türkçeden yabancı dile çeviri şeklinde yapılır. Türkçe’ye ve yabancı dile çevirilerde her biri için yaklaşık 200 sözcükten oluşan metinler verilir.

 

YDS'ye Kimler Başvurabilir?

1. Kadro karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel dâhil olmak üzere, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre almakta olan personel, 

2. Yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden YDS puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar, 

3. Yurt Dışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına Dair Yönetmelik'in değişik 7. maddesi gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurt dışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlar ile diğer görevliler,

4. Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli statüde çalışacak mütercim veya tercümanların işe başlatılabilmeleri için diğer şartlar yanında yabancı dil bilgilerinin asgari (B) düzeyinde, çözümleyici ve programcıların ise işe başlatılabilmeleri için diğer şartlar yanında İngilizce dil bilgilerinin asgari (D) düzeyinde olması gerekmektedir. Bu nedenle, hâlen bu görevlerde çalışmakta olanlardan yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler ile söz konusu görevlerde çalışmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunmak isteyen fakülte veya yüksekokul mezunları,

5. Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunduğundan, lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler YDS'ye girebilir.

 

YDS Puanı Nerelerde Geçerlidir?

Yüksek Lisans, Doktora, Doçentlik başvurularında,

KPSS-A grubu kadroların puan hesaplamalarında,

Memur kadrosunda bulunan kişilerin dil tazminatına hak kazanması için,

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) İngilizce ön şartını karşılamak için,

Hazırlık sınıfı okuyan/okuyacak olan üniversite öğrencileri, YDS'den kendi üniversitesinin şart koştuğu puanı alarak hazırlığı atlamış sayılabilir.

 

YDS Puanının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Yüksek Lisans - Doktora gibi lisansüstü eğitim başvuruları için YDS puanının geçerlilik süresi yoktur. Aynı şekilde, akademik kadro başvurularında da sınavın yapıldığı tarihe bakılmaz. Dolayısıyla, yukarıda bahsedilen durumlar için YDS puanı sınırsız süre ile geçerlidir. ANcak, ÖSYM kurumlara sınav süresinin geçerliliğine karar verme yetkisini verdiğinden, üniversiteden üniversiteye farklılıklar olabilir.

Dil Tazminatından faydalanma durumunda ise YDS puanı 5 yıl süre ile geçerlidir. Sonrasında kişinin tekrar sınava girerek puanını bildirmesi gerekir.

 

YDS Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

2020 yılı için YDS başvuru ücreti 130 TL, geç başvuru ücreti ise 195 TL'dir.

2020 yılı için e-YDS başvuru ücreti 260 TL'dir.

 

YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÖSYM şifresi olan ve fotoğrafı güncel olan adaylar, sınav başvuru tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr) üzerinden YDS sekmesini seçerek başvuru yapabilirler. 

Adayın ÖSYM sisteminde kayıtlı fotoğrafının geçerlilik süresi dolmuşsa, sınav başvuru tarihleri içerisinde kendi şehirlerindeki ÖSYM bürolarına giderek fotoğrafını güncellemelidir. Aynı anda ÖSYM bürosundan sınav başvurusu da yapılabilmektedir.

e-YDS başvuruları ise yalnızca ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nden (https://ais.osym.gov.tr) alınmaktadır. Kontenjan sınırlı olduğundan e-YDS'ye başvuru yapacak olan adayların sınav başvuruları başladığı saatte sisteme giriş yaparak başvurmalarını tavsiye ederiz.

 

YDS Başvuru Ücretleri Nasıl Ödenir?

YDS başvuru ücretleri

ÖSYM web sitesindeki "E-İşlemler" sekmesindeki "Ödemeler" kısmından kredi / banka kartı ile,*

Banka şubelerinden girekleri sınavın adını ve tarihini belirterek, veya

İnternet bankacılığı kullanılarak ödenebilir.

*e-YDS ödemeleri yalnızca ÖSYM web sitesi üzerinden banka / kredi kartı ile yapılmaktadır.

 

YDS'ye Girerken Yanımızda Neler Bulundurmalıyız?

Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanının aslı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı ya da Geçerlilik Süresi Dolmamış Pasaportun Aslı)

Sınav Giriş Belgesi (https://ais.osym.gov.tr adresinde sınavdan yaklaşık 10 gün önce ilan edilip, adaylar kendileri renkli veya siyah-beyaz çıktı alacaklardır)

 

YDS'ye Girerken Neleri Yanımızda Bulunduramayız?

ÖSYM'nin 2020 YDS kılavuzunda belirtildiği üzere, sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına aşağıdakilerle gelmesi yasaktır:

1. Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılar; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalar (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç), her türlü elektronik/mekanik cihaz ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşya (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlar,

2. Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar,

3. Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizat,

4. Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlar,

5. Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleri,

6. İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlar. 

 

YDS'de Ne Tür Sorular Var?

YDS Soru Türleri, çözüm yöntemleri ve çözümlü örnek soruları içeren dosyamızı görüntülemek / indirmek için linke tıklayınız: http://www.ydstestteknikleri.com/site/o/98611/2020/04/37758b26fc716fbae79a0a818e5014d7.pdf?1760261 

1. Kelime - Phrasal Verb Soruları (6 soru)

2. Dilbilgisi - Edat Soruları (10 soru)

3. Cloze Test (10 soru)

4. Cümle Tamamlama Soruları (10 soru)

5. Çeviri Soruları (6 soru)

6. Paragraf Okuma-Anlama Soruları (20 soru)

7. Diyalog Tamamlama Soruları (5 soru)

8. Yakın Anlamlı Cümle Soruları (4 soru)

9. Paragraf Tamamlama Soruları (4 soru)

10. Anlatım Bütünlüğünü Bozan Cümle Soruları (5 soru)

 

YDS ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorularınız için Blog'umuzu takip edebilir ya da bize yazabilirsiniz.

Sağlık ve başarı dileklerimle,

Ertan METİN

YDS Nedir?
Özet
:
YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) hakkında bilmek istediğiniz her şey

Bizi Takip Edin

X